چاپ دیجیتال معمولا شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای پائین توسط پرینترهای چاپ کارتهای پی وی سی و دیگر منابع دیجیتال است که توسط دستگاه چاپ کارت انجام می‌شود، با توجه به این که چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ در مقایسه با روشهای سنتی مثل افست است ولی این قیمت بالاتر معمولا با صرفه جویی در هزینه های دیگری چون تهیه پلیت های چاپ انجام می‌شوند در تیراژهای کم تعداد جبران پذیر است.

چاپ دیجیتال امکان چاپ سریع پس از تقاضا در تیراژ کم را فراهم آورده و امکان تغییر طرح و محتویات آن را در اختیار می‌گذارد، همچنین در چاپ دیجیتال صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت چاپ، پایین آمدن هزینه تمام شده چاپ هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ در چاپ دیجیتال به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن می باشد.

در چاپ دیجیتال که در آن پرینترهای چاپ کارت به یک کامپیوتر متصل می شود، کامپیوتری که اطلاعات مورد نظر برای چاپ شامل تصاویر و متن و غیره را به دستگاه چاپ کارت فرستاده بعد دستگاه چاپ کارت پی وی سی آنها را چاپ می کند.

چاپ دیجیتال فرآیند چاپ تصاویر مبتنی بر دیجیتال به طور مستقیم بر روی انواع بسترهای رسانه ای است، بر خلاف چاپ افست نیازی به پلاک چاپی نیست، فایل‌های دیجیتالی مانند PDF یا فایل‌های انتشار رومیزی را می‌توان مستقیماً به دستگاه چاپ دیجیتال فرستاد تا روی کاغذ، کاغذ عکس، بوم، پارچه، مواد مصنوعی، مقوا و سایر بسترها چاپ شود.

چاپ دیجیتال در مقابل چاپ افست :
چاپ دیجیتال با روش‌های چاپ آنالوگ سنتی - مانند چاپ افست - متفاوت است، زیرا دستگاه‌های چاپ دیجیتال به صفحات چاپی نیاز ندارند، به جای استفاده از صفحات فلزی برای انتقال تصویر، دستگاه های چاپ دیجیتال تصویر را مستقیماً روی بستر رسانه چاپ می کنند.

 

کاربردهای چاپ دیجیتال :

چاپ در تیراژ محدود
در چاپ دیجیتال به دلیل چاپ مستقیم از کامپیوتر به روی کارت های پی وی سی و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ پایین حتی یک نسخه با هزینه کم وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد.

یک چاپگر کارت های پی وی سی برای چاپ میلیون ها کارت ساخته نشده است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران کارت چاپ کند، که البته این کار را خیلی خوب انجام می دهد ، بنابراین با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و به صرفه می باشد.

برخی از قابلیت‌های چاپ دیجیتال به شرح زیر است :


چاپ اطلاعات متغیر (Variable Data Printing)

سفارشی ساختن (Customization)

مدت زمان آماده‌سازی کوتاه (Short Startup)

نمونه های از چاپ دیجیتال با پرینترهای چاپ کارت :


نمونه چاپ دیجیتال
عکس

 

 (لمینیت) در چاپ دیجیتال:

پوشش نازک و پلاستیکی که روی کارت کشیده می­شود تا هم زیبایی آن بیشتر شود و هم طول عمر و ماندگاری آن را بیشتر می­کند.

لمینیت چیست؟ (lamination)

لمینیت کردن یکی از سریع‌ ترین و ساده‌ ترین روش‌های محافظت از کار چاپی است. در سیستم لمینیت با چسبیدن لایه‌ بسیار نازک و شفاف پلاستیکی بر یک یا دو طرف یک کارت چاپی، از آن در برابر رطوبت و سایر آسیب‌های محیطی، محافظت شده و محصول چاپ شده‌‌ی نهایی در برابر رنگ رفتگی مقاوم می شود. به علاوه لمینیت، شدت رنگ‌ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می بخشد. تصاویر چاپ شده با رنگ‌های درخشان، بیانگر کیفیت بالاتری هستند. لمینیت مانع از لک‌ شدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب‌های موجود در محیط، بر کارت چاپ شده می شود.

 نمونه هایی از چاپ لمینیت روی کارت های پی وی سی:


نمونه چاپ لمینیت
عکس

 

 

 

 

 

 

 

 

واحد دیجیتال با دارا بودن چاپگرهای دیجیتال چاپ مستقیم و غیر مستقیم توان تولید انواع کارت های شناسایی با اطلاعات متغییر و عکس جهت ورود و خروج پرسنل ، کارت های تغذیه و ... را دارا می باشد .

واحد طراحی شرکت مانی کارت با کادری مجرب نسبت به طراحی تخصصی کارت های اعتباری و گارانتی و شناسایی مبادرت ورزیده و به تناسب موارد گوناگون طرح های متعدد ارائه می نماید. مانی پردازش الکترونیک با کارشناسانی متخصص در زمینه فروش و خدمات پس از فروش پرینترهای چاپ کارت شناسایی و پرسنلی،مشاوره ،طراحی، اجرا،چاپ و پرینت تخصصی کارت های پرسنلی، دانشجوئی،کارت های شناسایی ،عضویت، حضور و غیاب و چاپ دیجیتال و افست کارت های پی وی سی با قابلیت چاپ تمام رنگی و تک رنگ نیز فعالیت مینماید.