هولوگرافی تکنیکی است که امکان ثبت جبهه موج و بازسازی مجدد را فراهم می کند، هولوگرافی بیشتر به عنوان روشی برای تولید تصاویر سه بعدی شناخته می شود، اما کاربردهای گسترده دیگری نیز دارد و اصولا ساخت هولوگرام برای هر نوع موجی امکان پذیراست.

هولوگرام با قرار دادن یک جبهه موج دوم (که معمولاً پرتو مرجع نامیده می شود) در جبهه موج مورد نظر ساخته می شود، در نتیجه یک الگوی تداخلی ایجاد می شود که روی یک محیط فیزیکی ثبت می شود، هنگامی که فقط جبهه موج دوم الگوی تداخل را روشن می کند، برای ایجاد مجدد جبهه موج اصلی، پراش می شود و هولوگرام‌ها را می‌توان با مدل‌سازی دو جبهه موج و جمع کردن آنها با یکدیگر به صورت دیجیتالی نیز به‌ صورت کامپیوتری تولید کرد، سپس تصویر دیجیتالی به دست آمده بر روی یک کارت یا فیلم مناسب چاپ می‌شود.

 

هولوگرام برچسبی:

هولوگرام از دو بخش Holo به معنای تمام یک شی و Gram به مفهوم نگاشتن تشکیل شده است، هولوگرام همان برچسب امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری سه بعدی است که با تکنولوژی لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود و دارای جلوه‌های بصری منحصر به فرد از نام یا آرم گرافیکی در لایه‌های مختلف می باشد.

هولوگرام برچسبی ضد تقلب و سه بعدی است که برخلاف تصاویر معمولی دارای طیف رنگ بوده و می توان تمامی رنگهای طیف مرئی را با جلوه های بصری فوق العاده در آن مشاهده نمود و همین مشخصه بارز است که هولوگرام را از تصاویر معمولی تک بعدی که دارای رنگهای ثابت می باشند متمایز می سازد.

  • هولوگرام قادراست همزمان تصاویر متفاوتی را بطور مجزا و در زاویه های مختلف به نمایش گذاشته و حجم زیادی از اطلاعات را در خود جای دهد.
  •  هولوگرام می تواند حاوی اطلاعات و طرح هایی مخفی باشد که در حالت عادی و با نور معمولی قابل رویت نبوده و فقط با نور لیزر می توان آن ها را رویت نمود.
  •   هولوگرام با هیچ یک از ماشین آلات و تجهیزات شناخته شده امروزی قابل چاپ و تکثیر نبوده و هیچ یک از اسناد و اوراق بهادار دارای برچسب هولوگرام را نمی توان حتی با جدیدترین و پیشرفته ترین اسکنرها و ماشین های فتوکپی رنگی تکثیر نمود.
  •  هولوگرام محصولی چند منظوره است که علاوه بر کاربرد آن به عنوان برچسب امنیتی و ضد تقلب به عنوان برچسب اطمینان و شناسایی نیز بکار می رود. ضمناً بسیاری از تولیدکنندگان از هولوگرام به عنوان برچسب تزئینی نیز استفاده می نمایند چرا که هولوگرام به وسطه دارا بودن رنگهای زیبا و جلوه های بصری ویژه باعث جلب نظر خریداران و مشتریان و در نتیجه موجب افزایش فروش کالا و خدمات می گردد.

 

 

چرا از هولوگرام استفاده می کنیم ؟

هولوگرام به عنوان نشانه ای غیرقابل تردید از اصالت کالا موجب اطمینان مصرف کننده از کیفیت و اصلی بودن کالا می گردد.

هولوگرام با جلوگیری از ورود کالاهای غیرواقعی و تقلبی به بازار و کوتاه کردن دست متقلبین، منافع و حقوق صاحبان اصلی صنایع و تولیدکنندگان را تضمین نموده و در عین حال از بی اعتمادی و اتلاف وقت مصرف کنندگان نیز جلوگیری می نماید.

امروزه استفاده از هولوگرام بر روی مدارک و اسناد اجتناب ناپذیر بوده و بی تردید یکی از نشانه های اصالت و صحت مدارک و اسناد وجود برچسب هولوگرام بر روی آنان می باشد.

هولوگرام علاوه بر موارد فوق یکی از ابزارهای تبلیغاتی بسیار موثر در افزایش فروش کالا و خدمات می باشد.