آشنایی با واژه بازاریابی اینترنتی E business و کارکردهای آن در تجارت الکترونیکی

آشنایی , واژه , بازاریابی , اینترنتی , business , کارکردهای , تجارت , الکترونیکی با 0 نظر

بازاریابی اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات،روابط عمومی، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بر دارد. به طور کلی تجارت الکترونیکو بازاریابی اینترنتی از زمانی که دسترسی به اینترنت به صورت گسترده برای عموم مردمفراهم شد، رواج یافته است

تعریف بازاریابی اینترنتی what E- business

بازاریابی اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات،روابط عمومی، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بر دارد. به طور کلی تجارت الکترونیکو بازاریابی اینترنتی از زمانی که دسترسی به اینترنت به صورت گسترده برای عموم مردمفراهم شد، رواج یافته است.

در حال حاضر بیش از یک سوم مصرف کنندگان خانگی درآمریکا و بسیاری از نقاط اروپا که به شبکه اینترنت دسترسی دارند، خریدهای خود را بهصورت اینترنتی انجام می دهند. این روش برای شرکت هایی که مایلند فعالیت های از راهدور خود را گسترش دهند و اصطلاحا آنرا به تجارت آنلاین تبدیل نمایند نیز ثمربخشاست.
● 
تاریخچه بازاریابی اینترنتی History E- business

آغاز بازاریابیاینترنتی به اوایل دهه ۹۰برمی گردد، در آن زمان وب سایت ها اطلاعات خود را به روشیبسیار ساده و تنها با استفاده از فایل های متنی ارائه می دادند، به تدریج گرافیک ودر پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینهتکامل تجارت آنلاین و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدماتاست.
● 
مدل های تجاری و اشکال مختلف Modul E- business

بازاریابی اینترنتیبه چندین مدل مختلف وجود دارد و مدل های اصلی آن عبارتند از

▪ B۲B: business-to-business

که اصطلاحاB۲نام گرفته وbusiness-to-consumer کهB۲نامیده می شود. در مدلB۲دو شرکت مختلف با یکدیگر به تجارت می پردازند،

▪ C۲B

در حالیکه مدلB۲مستقیما با مصرف کننده در ارتباط است.بازاریابی اینترنتیبا مدلB۲آغاز شد و به تدریج مدلB۲نیز که پیچیده تر از مدل اول بود پدیدارگشت.
▪ P
۲P: peer-to-peer

مدل سومی نیز وجود دارد که چندان رایج نیست وpeer-to-peer یا اصطلاحاP۲نامیده می شود، در این مدل افراد اجناس مختلف را بینخود به اشتراک و معاوضه می گذارند . سایتKazaa یک نمونه ازP۲است که بر مبنای بهاشتراک گذاردن انواع فایل ها از جمله فایل های موسیقی، فیلم، متن و غیره توسطکاربران، راه اندازی شده است.

بازاریابی اینترنتی اشکال مختلفی دارد، یکی ازآنها مشخص کردن محدوده قیمت است، مانند سایتhttp://www.priceline.com در این حالت،مشتریان محدوده قیمت و بودجه ای را که می خواهند صرف کنند، مشخص می کنند و سپس ازمیان اجناس موجود در آن محدوده، کالایشان را انتخاب می کنند. شکل دیگر، جستجو بهمنظور یافتن ارزانترین قیمت است، مانند سایتhttp://www.hotwire.com در این سایتکاربران به دنبال کمترین قیمت برای کالای مورد نظر خود هستند. آخرین روش “حراجآنلاین” است، مانند سایتhttp://www.ebay.com، که خریداران بر روی اجناس موجود قیمتهای پیشنهادی خود را می گذارند و در واقع نوعی مزایده آنلاین است.
● 
مزایابازاریابی اینترنتی

از مزایای بازاریابی اینترنتی می توان به در دسترس بودناطلاعات وسیع و نامحدود اشاره نمود، کاربران با اتصال به اینترنت و جستجوی کالایمورد نظرشان به راحتی قادرند در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات کاملی راجع به آنکالا دریافت نمایند و در صورت تمایل نسبت به خرید آن اقدام کنند. به علاوه فروشآنلاین برای مالکین شرکت ها به علت عدم نیاز به نیروی کاری، مقرون به صرفه تر نیزمی باشد. به طور کلی با استفاده از بازاریابی اینترنتی می توان بازار محدود و محلیرا به بازاری گسترده و جهانی تبدیل نمود.
● 
محدودیت ها بازاریابیاینترنتی

محدودیت های بازاریابی اینترنتی هم برای مشتریان و هم برای فروشندگانمشکلاتی بوجود می آورد. پایین بودن سرعت اینترنت می تواند مسبب مشکلات بسیاری شود،اگر حجم اطلاعات و تعداد صفحات وب سایت شرکتی بیش از اندازه زیاد باشد، کاربرانبرای دریافت و دانلود اطلاعات مورد نظر خود به کوشش فراوان نیاز خواهندداشت.

بازاریابی اینترنتی به خریداران امکان لمس، بو کردن، چشیدن و به طور کلیدیدن کالا از نزدیک را قبل از خرید، نمی دهد. برخی از فروشندگان عرصه تجارتالکترونیک، برای هر چه کم رنگ تر جلوه دادن این قبیل مشکلات و جلب اطمینان مشتریان،سیاست های مختلفی را به کار می گیرند و تحت شرایطی امکان بازپس فرستادن کالا را دراختیار خریداران آنلاین قرار می دهند.
● 
اقدامات امنیتی در بازاریابیاینترنتی

برای خریداران و فروشندگانی که از تجارت آنلاین استفاده می کنند،نگرانی های امنیتی مسئله بسیار مهمی است. بسیاری از مصرف کنندگان از آنجائیکه بهامنیت اطلاعات شخصی خود در این سایت ها اطمینان ندارند، در مورد خرید اینترنتی دچارتردید می شوند. اخیرا برخی از شرکت هایی که خدمات فروش آنلاین ارائه می دهند، ازدادن هرگونه اطلاعات در مورد خریداران به شدت اجتناب می ورزند.

حتی شرکت هاییوجود دارند که در وب سایت خود به امنیت اطلاعات شخصی خریداران اشاره نموده و آن راصد در صد تضمین می کنند. در پاره ای موارد نیز این امکان در اختیار کاربر قرار دادهمی شود که پس از اینکه خریدش به پایان رسید، اطلاعات شخصی خود را از بانک اطلاعاتیشرکت مورد نظر حذف نماید.

به هرحال ، بسیاری از خریداران آنلاین از این امر کهممکن است اطلاعات شخصی شان در اختیار دیگر شرکت ها قرار بگیرد، کاملا بی اطلاعنددر چنین حالتی هیچ راهی جهت متوقف نمودن این انتقال اطلاعات وجود نخواهدداشت.

امروزه شرکت هایی که فروش آنلاین انجام می دهند، اقدام به استفاده از روشهای گوناگون به منظور حفظ حریم اطلاعات شخصی مشتریان و برطرف نمودن نگرانی های آنهاهستند. پنهان سازی اطلاعات(Encryption) یکی از روشهای اصلی است که در این زمینه بهکار گرفته می شود. در این روش اطلاعات کاربران به کدهایی تبدیل می شود که دسترسی بهاطلاعات آنها تنها با تایید شرکت مورد نظر امکان خواهد داشت. به عبارت دیگر با قویتر شدن این سیستم، درجه امنیت اطلاعات نیز بالاتر می رود.
● 
بازاریابی اینترنتیو تاثیرات بر صنایع مختلف

بازاریابی اینترنتی تاثیر فراوانی بر بازار صنایعمختلف از جمله موسیقی، بانکداری و خرید و فروش عتیقه داشته است، در صنعت موسیقیبسیاری از مصرف کنندگان و علاقمندان به جای خرید سی دی، از سایت های اینترنتیMP۳های مورد نظر خود را خریداری و دانلود می نمایند. مدت های مدید، صحبت در موردقانونی یا غیر قانونی بودن دانلود فایل های موسیقی، بحث روز دست اندر کاران اینصنعت به شمار می رفت.

بازاریابی اینترنتی بر صنعت بانکداری نیز بی تاثیر نبوده وروز به روز بر تعداد بانک هایی که خدمات آنلاین انجام می دهند، افزوده می گردد. اینسیستم به دلیل عدم نیاز به مراجعه به شعب بانک ها، از طرف مشتریان مورد استقبالبسیار قرار گرفته است.

آمار نشان داده در حال حاضر بیش از ۵۰میلیون نفر ازساکنان آمریکا عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. البته پیشرفتتکنولوژی و بالا رفتن سرعت اتصال اینترنت در گسترش این سیستم های بانکی تاثیرچشمگیری داشته است. امروزه خدمات بانکی آنلاین یکی از پرسرعت ترین عملیاتی است کهاز طریق اینترنت انجام می شود. ۴۴درصد از کل کاربران اینترنت، عملیات بانکی خود رابه صورت آنلاین انجام می دهند.

با رواج حراج های اینترنتی، بازار خرده فروش هایعتیقه نیز در معرض خطر قرار گرفت. اشیای عتیقه این روزها درEbay.com به فروش میرسند و قیمت آنها نیز دستخوش تغییرات بسیاری می گردد. خریداران و فروشندگان قبل ازاینکه اقدام به خرید اشیاء قیمتی نمایند، در سایتEbay قیمت ها را چک می کنند ومعمولا قیمت های موجود در این سایت به عنوان قیمت استاندارد کالا در نظر گرفته میشود.
● 
اقدامات اخیر

در نوامبر سال ۲۰۰۴دادگاهی به منظور رسیدگی به شکایتعلیه نرم افزارBonzi Buddy مبنی بر فریبنده بودن تبلیغ اینترنتی این نرم افزارتشکیل شد. ظاهرا پنجره های تبلیغاتی این نرم افزار، کاملا شبیه به پنجره های ویندوزمایکروسافت بود، این امر سبب گمراهی کاربران می شد به طوری که پس از کلیک بر رویاین پنجره ها زمانی که متوجه اشتباه خود می شدند و سعی در بستن پنجره های تبلیغاتیداشتند، به وب سایتBonziارجاع داده می شدند.

در تاریخ ۲۷ماه مه سال ۲۰۰۵،شرکتBonzi نهایتا پذیرفت که شکل ظاهری پنجره های تبلیغاتی خود را تغییر دهد. درحال حاضر برای آگاهی دادن به کاربران اینترنتی در بالای پنجره های تبلیغاتی این نرمافزار کلمه “آگهی تبلیغاتی” به چشم می خورد.

اخیرا بحث هایی نیز در رابطه بامالیات فروش آنلاین از گوشه و کنار به گوش می رسد، در حال حاضر در کشور آمریکاخریداران آنلاین در پایان هر سال مالیات اجناسی را که از طریق اینترنت خریدارینموده اند، همراه با بقیه مالیات های خود پرداخت می کنند. هر چند به نظر می رسدتنها تعداد اندکی از کاربران این نوع مالیات را پرداخت می نمایند.

به همین منظوراخیرا در سیزده ایالت مختلف آمریکا شرکت ها را تشویق می کنند که به ازای هر کالاییکه آنلاین به فروش می رسانند، مالیات آن را نیز در نظر بگیرند، اما هنوز اجباری دراین مورد وجود ندارد. به هر حال اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، طولی نمیکشد که دولت آنها را مجبور به دریافت مالیات نماید. دولت آمریکا اعلام نموده همهساله رقمی معادل ۱۵میلیارد دلار مالیات پرداخت نشده مربوط به خریدهای آنلاین بهاقتصاد این کشور لطمه وارد می نماید.