افست در چاپخانه ها به عنوان سیستمی همراه آب شناخته می شود ظرف آب، محلول آب ، نوردهای آب و رفتار آب و مرکب، بخش اساسی افست معمولی است. اما سال هاست که افست خشک یعنی بدون آب در صنایع مختلف کاربرد دارد، چند سالی است که سازندگان ماشین های چاپ افست معمولی، دستگاه های چاپ افست خشک نیز عرضه می کنند و در چاپخانه های ایران نیز چند نمونه از آن می توان یافت که علاوه بر کاغذ و مقوا روی جنس های پلاستیکی و پی وی سی هم چاپ می کنند.

در ‌جریان ‌پروسه ‌چاپ ، ‌به ‌خاطر ‌مرکب ‌گریز ‌بودن ‌لایه ‌سیلیکون ، ‌مرکب ‌فقط ‌جذب ‌مناطقی ‌از ‌سطح ‌پلیت ‌می‌شود ‌که ‌فاقد ‌سیلیکون ‌است. ‌پس ‌از ‌آن ‌مرکب ‌به ‌وسیله ‌لاستیک ‌چاپ ‌به ‌سطح ‌کاغذ ‌منتقل ‌می‌گردد.

برای خنک کردن سیستم مرکب دهی و پلیت برای به دست آوردن نتیجه ای مطلوب بسیار مهم است. پوشش سیلیکونی پلیت های افست خشک از پلیت های معمولی شکننده و حساس تر است و بسیار ساده آسیب می بیند.

چاپ افست خشک همانگونه که از نامش پیداست ، سیستمی از چاپ است که در آن خبری از آب نیست برخلاف سیستم چاپ افست معمولی (Wet offset) که در پروسه انتقال مرکب، آب نقش مهمی ایفا می کند، در سیستم افست خشک آب وجود ندارد، حذف محلول رطوبت دهی در افست خشک، مزایایی را به همراه داشته است که آن را در چاپ امنیتی محبوب تر از افست معمولی است. 

جلوگیری از اتلاف آب صنعتی، دوستدار محیط زیست بودن، دات گین (Dot Gain) کم تر، دانسیته بالای مرکب مصرفی، ایجاد تصاویر شارپ تر و دقیق تر، قابلیت چاپ بر روی سطوح غیرجاذب مثل پلاستیک، فرایند ساده تر، تبدیل پروسه شیمیایی به فیزیکی درانتقال مرکب، انتخاب مرکب هوشمند تر و کارامد از مزایای غیرقابل چشم پوشی افست خشک می باشد، چاپ افست خشک به صورت تک کارت و در تیراژ بالا انجام می پذیرد و جهت کارت های بدون تماس و هوشمند و مغناطیسی همانند کارت های مترو، کارت اتوبوسرانی، کارت تلفن و ... مناسب می باشد .

صفحات لیزر دیجیتال : جزئیات و وضوح بیشتری را با صفحه نمایش تا 130 خط در اینچ (LPI) نسبت به سایر انواع صفحات چاپی امکان پذیر می کند، برجستگی صفحه کم عمق تر و پایدارتر می شود زیرا فرم چاپ را می توان به صورت سه بعدی حکاکی کرد، کل عمق تسکین و تکیه گاه نقطه در یک صفحه کنترل شده و با چگالی در طراحی قابل تنظیم است. صفحات حکاکی شده لیزری امکان چاپ با اندازه های مختلف نقطه را با حداقل افزایش نقطه ایجاد می کند.

پایداری : ماشین های ون دم برای جذب اثرات منفی ارتعاش طراحی شده اند، برای حفظ دقت در تنظیمات چاپ قابل تکرار، به یک دستگاه پایدار نیاز است.

هد رنگ : مکانیزم دقیق و مهمترین بخش دستگاه چاپ افست خشک است، ثبات و امکان تنظیم دقیق هدهای رنگی در جزئیات (سرهای رنگی مکاترونیک) به اپراتورها اجازه می دهد تا به نتایج چاپ با کیفیت بالا دست یابند.

ثبت : نیاز به تراز کامل صفحات چاپ در هر هد رنگی دارد، ابزارهای پانچ بسیار دقیق به اپراتور این امکان را می دهد که صفحات چاپ را طبق اصل به اصطلاح "اولین بار درست" نصب کند.

کیفیت قابل تکرار است : زیرا هوش داخلی (FLT-Fuzzy Logic Technology) تنظیمات ایده آل را تجزیه و تحلیل می کند و داده ها را در حافظه خود ذخیره می کند، هنگامی که شرایط در طول فرآیند چاپ تغییر می کند، FLT به طور خودکار فشار غلطک را تنظیم می کند، برای اجرای جدید اپراتور به راحتی این تنظیمات را بازیابی می کند و کیفیت چاپ را برای هر تغییر و هر اپراتور قابل تکراراست.


نمونه های چاپ افست خشک
نمونه کارت

نمونه چاپ کارت ویزیت
نمونه کارت

نمونه چاپ کارت بانکی
نمونه کارت

نمونه چاپ کارت باشگاهی
نمونه کارت